Champagne
Alcoholpercentage champagne: 12%, en 90 kcal per glas

Champagne heeft rond de 12% alcohol. In een glas van 12,5 cl zit dan 15 ml pure alcohol. Dat is 11,8 gram, iets meer dan één standaardglas, en goed voor 83 tot 90 kilocalorieën. Prosecco spumante moet minstens 11% hebben, cava zit tussen 10,8 en 12,8%. Tussen 10,8 en 12,8% scheelt per glas ongeveer 2 gram alcohol en 14 kilocalorieën.
In het kort
- Champagne: rond 12% volgens het Comité Champagne. Op flessen in de winkel staat 12 of 12,5%.
- Prosecco DOC: spumante minstens 11%, frizzante minstens 10,5%. Cava: 10,8 tot 12,8%.
- Een glas van 12,5 cl met 12% bevat 11,8 gram alcohol, gelijk aan 1,2 standaardglas van 10 gram.
- Een glas brut champagne levert 83 tot 89 kcal uit alcohol en suiker. Het Voedingscentrum komt omgerekend op 90 kcal.
- Ruim 90% van die calorieën komt uit de alcohol. Eén procentpunt meer alcohol is 7 kcal per glas.
Inhoud
Hoeveel procent alcohol zit er in champagne?
Het alcoholgehalte van champagne ligt volgens het Comité Champagne rond de 12%. Het precieze getal staat op het etiket, uitgedrukt in procent van het volume (% vol). Op de productpagina’s van Gall & Gall stond op 5 oktober 2026 bij twee flessen 12% (Champagne Pannier Brut) en 12,5% (Moët & Chandon Impérial Brut).
Het getal op het etiket is afgerond. De Europese regels schrijven voor dat het alcoholgehalte in hele of halve procenten wordt vermeld. Bij mousserende wijn mag het hooguit 0,8 procentpunt afwijken van de gemeten waarde. Een fles waar 12% op staat, bevat dus tussen 11,2 en 12,8%.
Een deel van de alcohol ontstaat pas in de fles. Bij de tweede gisting zet gist toegevoegde suiker om in koolzuur en alcohol. Volgens de Union des Maisons de Champagne, de vereniging van de champagnehuizen, komt er zo 1,2 tot 1,3 procentpunt alcohol bij. Het wijnblad Perswijn noemt in een interview met natuurkundige Gérard Liger-Belair ongeveer 1,5. Dezelfde gisting levert de belletjes op. Dat staat uitgelegd in hoe de bubbels in champagne ontstaan.
Brut, extra dry of demi-sec zegt iets over de suiker in de fles en niets over de alcohol. Voor het alcoholgehalte kijk je naar het percentage.
Hoeveel procent hebben prosecco en cava?
Voor prosecco en cava staat het alcoholgehalte in het productievoorschrift. Ernaast staat wat de winkel bij een fles vermeldt.
| Soort | Wat de regels zeggen | Bij de winkel gezien |
|---|---|---|
| Champagne | Rond 12% (Comité Champagne) | 12% en 12,5% |
| Prosecco DOC spumante | Minstens 11% totaal alcoholgehalte | 11% |
| Prosecco DOC frizzante | Minstens 10,5% totaal alcoholgehalte | 10,5% |
| Cava | 10,8 tot 12,8% | 11,5% |
De flessen in de laatste kolom zijn Zonin Prosecco DOC Spumante Brut (11%), Villa Rosa Prosecco, een frizzante (10,5%), en Las Dalias Cava Brut (11,5%), alle drie bij Gall & Gall op 5 oktober 2026. Het zijn voorbeelden en geen gemiddelden.
Frizzante is de prosecco met de lichtere bubbel, spumante de volle mousserende variant. De drie soorten bubbels liggen in alcohol dicht bij elkaar. Waarin ze wel verschillen, staat in het verschil tussen champagne, cava, prosecco en crémant.
Hoeveel gram alcohol zit er in een glas?
Het percentage zegt hoe sterk de wijn is. Hoeveel alcohol je drinkt, hangt ook af van de inhoud van je glas. We rekenen met 12,5 cl, de maat waarmee je zes glazen uit een fles haalt. Pure alcohol weegt 0,789 gram per milliliter.
- Inhoud van het glas: 12,5 cl = 125 ml.
- Pure alcohol: 125 × 0,12 = 15 ml.
- Gram alcohol: 15 × 0,789 = 11,8 gram.
- Standaardglazen: 11,8 ÷ 10 = 1,2.
Een standaardglas bevat volgens het Trimbos-instituut rond de 10 gram alcohol. Bij wijn is dat ongeveer 100 ml. Een glas van 12,5 cl is dus een kwart groter dan een standaardglas. In België rekent de VAD met dezelfde 10 gram.
| Alcohol op het etiket | Pure alcohol per glas | Gram alcohol | Standaardglazen |
|---|---|---|---|
| 10,5% | 13,1 ml | 10,4 | 1,0 |
| 11% | 13,8 ml | 10,8 | 1,1 |
| 11,5% | 14,4 ml | 11,3 | 1,1 |
| 12% | 15,0 ml | 11,8 | 1,2 |
| 12,5% | 15,6 ml | 12,3 | 1,2 |
Voor een hele fles van 75 cl met 12% is de som 750 × 0,12 × 0,789 = 71 gram alcohol. Dat zijn 7,1 standaardglazen, verdeeld over zes glazen van 12,5 cl. Hoe je dat aantal glazen bepaalt, staat in hoeveel glazen je uit een fles haalt. Ter vergelijking: in een Aperol Spritz volgens het recept zit 13 gram alcohol. Die som vind je bij hoeveel alcohol er in een Aperol Spritz zit.
De Gezondheidsraad adviseert volgens het Trimbos-instituut om geen alcohol te drinken of in ieder geval niet meer dan één standaardglas per dag. Het Voedingscentrum adviseert om geen alcohol te drinken. De Belgische VAD houdt aan: niet meer dan 10 standaardglazen per week. Voor vrouwen die zwanger willen worden, zwanger zijn of borstvoeding geven, is het advies van de Gezondheidsraad om geen alcohol te gebruiken.
Hoeveel calorieën zitten er in een glas champagne?
De calorieën in champagne komen vooral uit alcohol en voor een klein deel uit suiker. Alcohol levert 7 kilocalorieën per gram, suiker 4. Die waarden staan in de Europese verordening over voedingsinformatie. Brut champagne bevat minder dan 12 gram suiker per liter. Per glas van 12,5 cl is dat minder dan 1,5 gram.
- Alcohol: 11,8 gram × 7 = 83 kcal.
- Suiker: 0 tot 1,5 gram × 4 = 0 tot 6 kcal.
- Samen: 83 tot 89 kcal per glas.
Twee controles. Het Voedingscentrum geeft voor een groot wijnglas mousserende wijn van 150 gram 108 kcal. We rekenen 125 ml wijn als 125 gram. Omgerekend is dat 108 ÷ 150 × 125 = 90 kcal. En op de productpagina van Las Dalias Cava Brut (11,5%) staat 72 kcal per 100 ml, dus 90 kcal per glas. Onze som komt voor die cava op 85 kcal: 79 uit alcohol en 6 uit de 1,5 gram suiker.
De som valt dus ongeveer 5 kcal lager uit dan de opgave bij de fles. Een verklaring is dat in wijn meer zit dan alcohol en suiker. De Europese tabel telt bijvoorbeeld ook organische zuren mee, voor 3 kcal per gram. Reken daarom in de praktijk met ongeveer 90 kcal voor een glas brut champagne of cava, en een paar kilocalorieën minder voor prosecco van 11%.
Calorieën in prosecco en cava per glas
Dezelfde som voor zeven combinaties van soort, zoetheid en alcoholpercentage. De suikergrenzen zijn die van de Europese zoetheidsschaal, die voor alle mousserende wijn geldt. De hele schaal staat in wat brut betekent.
| Glas van 12,5 cl | Gram alcohol | Gram suiker | Kcal uit de som |
|---|---|---|---|
| Champagne brut, 12% | 11,8 | 0 tot 1,5 | 83 tot 89 |
| Champagne brut, 12,5% | 12,3 | 0 tot 1,5 | 86 tot 92 |
| Champagne demi-sec, 12% | 11,8 | 4,0 tot 6,25 | 99 tot 108 |
| Prosecco brut, 11% | 10,8 | 0 tot 1,5 | 76 tot 82 |
| Prosecco extra dry, 11% | 10,8 | 1,5 tot 2,1 | 82 tot 84 |
| Cava brut nature, 11,5% | 11,3 | 0 tot 0,4 | 79 tot 81 |
| Cava brut, 11,5% | 11,3 | 0 tot 1,5 | 79 tot 85 |
Tel er ongeveer 5 kcal bij op om bij de waarde van een etiket uit te komen. Wat de tabel laat zien:
- Alcohol bepaalt bijna alles. Bij een brut champagne van 12% komt 83 van de hooguit 89 kcal uit alcohol. Dat is 93%.
- Het percentage telt zwaarder dan de zoetheid. Eén procentpunt alcohol is 125 × 0,01 × 0,789 × 7 = 6,9 kcal per glas. De suiker in een brut is samen hooguit 6 kcal. Meer dan die 6 kcal scheelt een brut nature dus nooit.
- Pas bij demi-sec loopt de suiker op. Met 32 tot 50 gram per liter komt er 16 tot 25 kcal per glas bij.
- Per fles: zes glazen van ongeveer 90 kcal is ongeveer 540 kcal.
Hoeveel suiker zit er in jouw glas? De zoetheidsschaal toont brut nature tot doux in gram suiker per liter en per glas.
Word je van bubbels sneller aangeschoten?
Daar is één kleine studie over. Onderzoekers gaven in 2003 twaalf proefpersonen dezelfde hoeveelheid alcohol, één keer als champagne en één keer als champagne waar het koolzuur uit was gehaald. Met koolzuur was het alcoholgehalte in het bloed hoger en reageerden de proefpersonen trager. De onderzoekers schrijven dat koolzuur de opname van alcohol mogelijk versnelt. Twaalf personen is weinig, dus het blijft een aanwijzing. Het Voedingscentrum noemt een andere factor: op een lege maag komt alcohol sneller in het bloed dan op een volle maag.
Waar staat het op de fles?
Het alcoholpercentage staat altijd op het etiket. Sinds 8 december 2023 moet wijn in de EU ook de ingrediënten en de voedingswaarde vermelden. Dat mag via een QR-code. Sommige winkels nemen de voedingswaarde over op hun productpagina, zoals bij de cava hierboven.
Wil je bubbels zonder alcohol, let dan op het getal. Wijn die als gedealcoholiseerd wordt verkocht, mag in de EU tot 0,5% alcohol bevatten. Wat er te koop is en waarom het geen champagne mag heten, lees je in alcoholvrije bubbels.
Bronnen
- Comité Champagne, veelgestelde vragen: alcoholgehalte, zoetheidsaanduidingen, zes glazen per fles (geraadpleegd 5 oktober 2026)
- Comité Champagne, het etiket: zoetheidsaanduidingen (geraadpleegd 5 oktober 2026)
- Verordening (EU) 2019/33, artikel 44: vermelding van het alcoholgehalte en toegestane afwijking (geraadpleegd 5 oktober 2026)
- Consorzio Prosecco DOC, productievoorschrift 2020, artikel 6: alcoholgehalte van spumante en frizzante (geraadpleegd 5 oktober 2026)
- Consorzio Prosecco DOC, de soorten: spumante en frizzante (geraadpleegd 5 oktober 2026)
- D.O. Cava, productievoorschrift: alcoholgehalte 10,8 tot 12,8% (geraadpleegd 5 oktober 2026)
- Union des Maisons de Champagne, tweede gisting: 1,2 tot 1,3 graad alcohol erbij (geraadpleegd 5 oktober 2026)
- Perswijn, interview met Gérard Liger-Belair, deel 1: kader over de tweede gisting, ongeveer 1,5% alcohol erbij (geraadpleegd 5 oktober 2026)
- Wikipedia, Ethanol: dichtheid bij 20 °C (geraadpleegd 5 oktober 2026)
- Trimbos-instituut, drinkadvies alcohol: standaardglas en advies van de Gezondheidsraad (geraadpleegd 5 oktober 2026)
- VAD, Een nieuwe richtlijn voor alcoholgebruik: standaardglas en 10 glazen per week (geraadpleegd 5 oktober 2026)
- Voedingscentrum, Alcohol: 7 kcal per gram, advies, opname op een lege maag (geraadpleegd 5 oktober 2026)
- Voedingscentrum, Hoeveel calorieën zitten er in mousserende wijn? (geraadpleegd 5 oktober 2026)
- Verordening (EU) nr. 1169/2011, bijlage XIV: omrekeningsfactoren voor energie (geraadpleegd 5 oktober 2026)
- Ridout e.a. (2003), The Effects of Carbon Dioxide in Champagne on Psychometric Performance and Blood-Alcohol Concentration, Alcohol and Alcoholism 38(4) (geraadpleegd 5 oktober 2026)
- STAP, nieuwe EU-regels voor wijnetikettering: voedingswaarde en gedealcoholiseerde wijn (geraadpleegd 5 oktober 2026)
- Aperol, recept van de Aperol Spritz: basis voor de 13 gram alcohol per glas (geraadpleegd 5 oktober 2026)
- Gall & Gall, productpagina Champagne Pannier Brut (geraadpleegd 5 oktober 2026)
- Gall & Gall, productpagina Moët & Chandon Impérial Brut (geraadpleegd 5 oktober 2026)
- Gall & Gall, productpagina Zonin Prosecco DOC Spumante Brut (geraadpleegd 5 oktober 2026)
- Gall & Gall, productpagina Villa Rosa Prosecco (geraadpleegd 5 oktober 2026)
- Gall & Gall, productpagina Las Dalias Cava Brut: alcoholgehalte en voedingswaarde (geraadpleegd 5 oktober 2026)


